Lektoriai
Monika Auksutytė
Istorikė, gidė, kelionių vadovė ir mentorė. „GuideLines Academy“ įkūrėja
„Manau, kad gido ir kelionių vadovo profesijoms Lietuvoje skiriama per mažai dėmesio. Juk jau seniai gidas nebėra tik faktų, kad ir labai įdomių, perteikėjas. Sausą informaciją keliautojas gali pasitikrinti internete ar paskaityti knygose, o kitų keliautojų įspūdžių pilni blogai ir soc.medija. Tačiau giliau pajusti ir tikrai suprasti šalį ar miestą turistui pavyks tik su „vietinio“ pagalba, – ar tai būtų gidas, kelionių vadovas ar ten gyvenantis jūsų draugas. Aš jau beveik dešimtmetį dirbu gide ir kelionių vadove bei visą savo dėmesį stengiuosi skirti metodikai, kaip keliautojui geriausiai pristatyti šalį, kad jis pasijustų jos dalimi. Šio principo intensyviai mokiausi pati ir toliau sėkmingai mokau naujus gidus ir kelionių vadovus Skandinavijoje, Suomijoje, Balkanų šalyse ir vidurio Azijoje. Kviečiu kurti šiuolaikiškų ir drąsių kelionių ekspertų bendruomenę kartu!“
Vladas Liepuonius
Istorikas, gidas ir kelionių vadovas
„Iš pašaukimo esu istorikas. Tik mane visada labiau žavėjo ne archyvų tyla, o geras pasakojimas klausančiųjų kompanijoje. Tad jau dešimtmetį turistams pasakoju visokias būtas ir nebūtas istorijas. Išmaišiau Balkanus, visas buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdas, daug blaškiausi po atokiausius Europos kampelius. Tikiu, jog kelionė su geru gidu, kaip ir gera knyga, leidžia nugyventi daug naujų gyvenimų. Stipri istorija išneša ir tavęs neberiboja nei laikas, nei erdvė. Tad savo darbe stengiuosi į vieną supinti plačią erudiciją, pasakojimo meistrystę bei ryškią emociją. Ir labai daug juoko. Juk bet kokia ekskursija yra pirmiausia pramoga ir poilsis. O gidas - viso kūrėjas.“
lekt. Dalia Vitkauskaitė
Istorikė, VU Istorijos fakulteto lektorė, gidė
„Vilniaus universitete įgijau istorijos bakalauro ir magistro laipsnius, esu Istorijos fakulteto lektorė. Mano moksliniai interesai - Lietuvos kultūros ir meno istorija, LDK paveldas ir paveldosauga. Pavadinčiau save istorike „empirike“ – neaprėpiamos LDK erdvės paveldą žinau ne tik iš knygų, bet ir iš kelionių-ekspedicijų patirties.
Esu gidė ir turiu daugiau nei 15 metų kelionių organizavimo bei gidavimo įdirbį. Šią veiklą suprantu ir jaučiu ne kaip profesiją, bet kaip galimybę sau tobulėti bei paskatinti žmonėse pažinimo ar patyrimo džiaugsmą, pagarbą savo praeičiai. Su entuziazmu dalinuos istorijos ir profesinėmis žiniomis ne tik su turistais, bet ir būsimais kolegomis. Pažiūrėsime ar galima „sudėti“ Lietuvos istoriją į vieną paskaitą...“
Vita Šeputytė - Mohylko
Ilgametė kelionių vadovė, gidė bei mentorė
„Gidės ir kelionių vadovės darbo patirtis užgrūdino mane ir kaip asmenybę, o keliautojų poreikiai jau nestebina, stresinės situacijos negąsdina, tačiau euforijos būsena po sėkmingos ekskursijos ar kelionės vis dar tokia pat stipri. Turizmo profesionalo asmenybė yra nepaprastai svarbi žmogui, pasiryžusiam aplankyti nepažįstamą vietą, tad nebijokite būti savimi, nes tai yra vienas iš raktų į jūsų sėkmę.“
dr. Norbertas Černiauskas
Istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, VU Istorijos fakulteto lektorius
„Esu lektorius, Lietuvos šaulių sąjungos narys, nacionalinio mokinių konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ organizatorius, netradicinių pažintinių žygių po Lietuvą rengėjas ir Valstybės Nepriklausomybės stipendijos laureatas. Nuo 2013 m. iki šiol esu Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros lektorius, o nuo 2019 m. vadovauja bakalauro studijų moduliui „Socioekonominės transformacijos XX a. I-os pusės Lietuvos visuomenėje“. 2014 m. Vilniaus Universiteto Istorijos fakultete apgyniau daktaro disertaciją.
Mano moksliniai interesai telkiasi ties pirmąja XX amžiaus puse – tarpukario Lietuvos istorija, socialiniais ir ekonominiais procesais, kasdieniniu gyvenimu, taip pat – partizanų karu, išeivija. Todėl itin džiaugiuosi galėdamas “GuideLines Academy” studentams padėti sudėlioti svarbiausius XX a. akcentus.“
Astra Petkūnaitė
Kelionių vadovė Azijoje bei Vidurio Rytuose, žurnalistė, www.astraveland.lt autorė
„Jau aštuonerius metus gyvenimą daliju tarp Lietuvos ir Azijos, kurią vadinu antraisiais namais. Daugiau nei pusę tūkstančio privačių ir agentūrų keliautojų iš Lietuvos supažindinau su Mianmaru, Tailandu ir Kambodža. Kartu keliavome ir Arabų jūros kruizu po Omaną, Katarą ir JAE. Kelerius metus praleidau dirbdama Lietuvos kelionių agentūroje, kurioje kūriau maršrutus po Japoniją, Pietų Korėją, Butaną, Nepalą, Laosą ir kitas Azijos šalis. Šiuo metu, kol pandemija laikinai uždarė pasaulio sienas, rašau savo pirmąją knygą apie penkerius Azijoje praleistus metus ir per šį laiką išmoktas pamokas, kurias naudoju kiekvieną dieną ne tik aš pati. Jomis dalinuosi ir su savo keliautojais.“
Karolina Brazauskaitė
Komunikacijos projektų strategė ir vadovė
„Ilgus metus dirbu skaitmeninių reklamos agentūrų projektų vadove bei tiek pat patirties turiu klientų aptarnavimo srityje. Šių dviejų darbų kombinacija leido man pažinti smulkiausių detalių svarbą, kuriant prekių ženklo ar asmeninį identitetą nuo nulio bei ieškant naujų strateginių sprendimų jau ilgai egzistuojančioms paslaugoms. Gidas nėra tik senų istorijų perpasakotojas. Tai yra žmogus, kiekvieną savo klausytoją už rankos vedantis per tikrus gyvenimo įvykius, kitų žmonių prisiminimus, gyventus namus ir nukeliautus takus. Sukuriantis emocijas ir paveikslus mūsų vaizduotėje, o kelionių vadovas yra kaip orkestro dirigentas, gebantis kontroliuoti ir suderinti kiekvieną savo kelionės instrumentą. Viso šio meno išmoksite būtent čia, „GuideLines Academy“.
Aurelija Plūkė
Grybų pasaulio ekspertė, įtraukiančio mokymosi programų kuratorė, edukacijų gamtoje ir apie gamtą vedėja, tinklaraščio www.grybupasaulis.lt kūrėja
Gamtoje praleidžiu daug laiko, miškas - mano mėgstamiausias “ofisas”. Nuo to laiko, kai susidomėjau grybais, noriu ir kitiems atskleisti, kad grybų pasaulis yra žymiai įdomesnis nei tik keli valgymui renkami ar nuodingi grybai. Todėl dalinuosi įdomiausiomis istorijomis socialiniuose tinkluose ir tinklaraštyje grybupasaulis.lt, vedu edukacinius pasivaikščiojimus, kurių metu gyvai tyrinėjame ir pažindinamės su grybais, vedu kitus teminius užsiėmimus apie grybų pasaulį, skaitau pranešimus. Man labai svarbu žmones sudominti mus supančia gamta, sukelti smalsumą ir norą tyrinėti. Todėl ieškau įvairių įtraukiančių formatų, kurie padėtų žmonėms ne tik išgirsti apie gamtą, bet ir ją patirti, pasijusti miško ekosistemos dalimi.
Marius Galadauskas
Gidas, žydų ir litvakų istorijos ir paveldo Lietuvoje žinovas bei tyrinėtojas
„Gidu dirbu jau septynerius metus. Pasirinkau šią sritį, nes čia nėra monotonijos – kiekvieną kartą vis nauji žmonės, naujos jų asmeninės istorijos ir patirtys. Nauji iššūkiai ir atradimai – tai kas mane labiausia žavi. Mano specializacija – žydų ir litvakų istorija ir paveldas Lietuvoje, o už savo pastangas ir darbą 2019 m. Lietuvos turizmo tinkodaros asociacija mane išrinko geriausiu metų gidu ir žydų paveldo Lietuvoje žinovu. Taip pat esu ir šalies ambasadorius, istorijų kolekcionierius ir įspūdžių kūrėjas savo svečiams, kad vizitą Lietuvoje jie prisimintų kaip malonią, įdomią ir išskirtinę patirtį“.
Erika Poluden
Ilgametė gidė, kelionių vadovė ir mentorė
„Esu filologė pagal išsilavinimą ir iš prigimties, o pagal profesiją – gidė ir kelionių vadovė. Dirbu šioje srityje jau 15 metų, tačiau galiu drąsiai pasakyti, kad šia linkme „ėjau“ visą gyvenimą. Visada domėjausi literatūra, architektūra, istorija, menu, kitaip tariant kultūra ir labiau už viską mėgau keliauti, todėl neišpasakytai džiaugiausi suradusi profesiją, kuri visus mano pomėgius, žinias ir aistrą jomis dalytis sujungė į vieną visumą. Per visus metus teko dirbti su daugybe žmonių Europoje ir Rusijoje, vesti ekskursijas Lietuvos gyventojams ir užsieniečiams, privatiems klientams ir grupėms, dirbti su vietinėmis ir tarptautinėmis bendrovėmis, važiuoti į trumpus ir ilgus turus – visa tai leido sukaupti neįkainojamą patirtį ir know how.“
lekt. Agnė Žilinskaitė
Archeologė, VU Istorijos fakulteto lektorė, Lietuvos archeologijos draugijos tarybos pirmininkė
„Vilniaus universiteto Istorijos fakultete įgijau archeologijos bakalauro ir magistro laipsnius, o dabar rengiu daktaro disertaciją tema „Rytų Baltijos regiono priešistorinių bendruomenių ekonomikos sistemos iki erų sandūros“. Esu 150-ies nacionalinių ir tarptautinių projektų nekilnojamojo kultūros paveldo tema koordinatorė ir vadovė. Tarp jų – kasmetinės tarptautinės mokslinės konferencijos „Naujausi archeologiniai tyrinėjimai“ organizatorė (nuo 2008 m.), o taip pat 2018 m. buvau projekto „Archeologijos mokslo integravimas į švietimo ir turizmo sektorius“ vadovė. Nuo 2016 m. esu Lietuvos archeologijos draugijos tarybos pirmininkė, o nuo 2018 m. – Europos archeologų asociacijos tarybos narė. Archeologo darbe kasinėjimas sudaro tik menką dalį visų jo laukiančių darbų – didžioji dalis jų prasideda tik grįžus iš tyrimų vietos. Todėl nekantrauju būsimuosius gidus sudominti archeologijos mokslu savo paskaitoje!“
Marius Bernatonis
Ilgametis gidas, kelionių vadovas ir mentorius
„Savo mylima gido ir kelionių vadovo veikla užsiimu jau 15 metų.
Dirbdamas tarptautinėje turizmo bendrovėje ir lydėdamas keliautojų grupes Europoje turėjau galimybę stebėti įvairių šalių geriausių gidų darbą, iš jų pasimokyti, taip pat konsultuoti ir apmokyti mažiau patyrusius kolegas.
Dirbu tiek su individualiais keliautojais, tiek su turistų grupėmis iš JAV, Australijos, Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos, Turkijos ir iš daugelio Europos šalių. Ilgainiui pats įsitikinau, jog turistai iš gido tikisi toli gražu ne tik, kad jis žinos visus istorinius faktus. Geras gidas turistui – ir psichologas, ir aktorius, meno ekspertas, ir draugas.“
dr. Ryšard Gaidis
Istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, VU Istorijos fakulteto lektorius
„2004 m. Vilniaus universitete apgyniau humanitarinių mokslų istorijos krypties daktaro disertaciją tema „Prorusiškos politinės orientacijos Lietuvos aukštuomenė (1864–1917)“. Tad ir iki šiol mano svarbiausi istoriniai tyrinėjimai yra šiomis temomis: Rusijos imperijos politika Šiaurės–vakarų krašte (Istorinėje Lietuvoje) XIX–XX a. pradžioje; Lietuvos „krajovcų“ judėjimo atstovų politinė mintis ir veikla XX a. I pusėje; Lietuvos dvarininkų istorija XIX a. II pusėje–XX a. pradžioje. Mano moksliniai interesai – XIX a. visuotinė politinė istorija; XIX a. politinės minties istorija bei Rusijos imperijos istorija, tad ir savo paskaitose pasistengsiu atskleisti svarbiausius šio amžiaus reiškinius.“
Donatas Jokūbaitis
Rūstus Gidas, muziejinio darbo veteranas, knygos „Mėlynas kraujas“ autorius, chuliganiškų tekstų autorius
„Gidu dirbu 12 metų, bet nežinau gido apibrėžimo. Šventvagiška, bet manau, kad žinios gerai, bet ne geriausia ką turi gidas. Žinios yra knygose ir archyvuose, kaip sakau, skaityti yra niekam neuždrausta. Kiekviena ekskursija yra mikrokosmosas, o iš turimų žinių ir aplink esančių žmonių reikia sukurti ekskursijos trukmės dramą su atmosfera. Ir jeigu žmonės po jos sakys, nelabai ką atsimenu, bet buvo linksma ar gera - tikslas pasiektas. Mano tikslas toks, o jūs, kurie eisite šiuo keliu savo tikslus nusistatysite patys. Būna, kad aiškina nieko nebaigę, o jei įdomu ką esu baigęs, tai teatro režisūra ir meno istorija. Tai sudaro tinkamą lydinį, nuo kurio, pasak vieno dėdės nesakysiu kas nutinka. :)“
Vilma Žvinklienė
Gidė, tarptautinių Comenius ir Erasmus projektų koordinatorė, anglų kalbos mokytoja
"Istorija ir geografija mane viliojo jau nuo mažens. O kelionių džiaugsmą patyriau penkiolika metų "dirbdama" gide ir kelionių vadove savo šeimai. Jaučiau, kad kažkokios dėlionės detalės dar trūksta mano gyvenime. Tad, tapau licencijuota gide ir man gera, kai žmonių širdys "dainuoja" iš džiaugsmo. Taigi, leiskite supažindinti jus su „spindinčio vandens kraštu” - su unikalia Mažąja Lietuva, žaviu uostamiesčiu Klaipėda, Baltijos gintaru Palangoje ir Lietuvos smaragdu - Kuršių Nerija! Nekantrauju pasidalinti vakarų Lietuvos paslaptimis ir pagauti kelionių bangą vėjų ir vandenų krašte."
Deividas Urbonavičius
TrenkTuro bendraįkūrėjas ir vadovas
Deividas nuo 2012 metų yra entuziastingas žygeivis, 2015 metais kartu su bendraminčiais įkūrė TrenkTurą - organizaciją, kuri rengia didžiausius vienos dienos pėsčiųjų žygius Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje, pritraukiančius iki 8000 dalyvių. Iki šiol suorganizuota daugiau nei 60 masinių žygių. Taip pat TrenkTuras kasmet organizuoja 60-80 žygių įmonių kolektyvams. Atsižvelgdami į specifinius įmonių poreikius, parenkami tinkamiausi maršrutai, gidai, žygių vedliai ir renginio asistentai. Deivido iniciatyva buvo sukurta mobilioji programėlė solo žygiams, kurioje publikuojama TrenkTuro komandos ir partnerių kurti unikalūs pėsčiųjų maršrutai Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje. Šiuo metu programėlėje yra beveik 400 maršrutų, leidžiančių žygeiviams savarankiškai atrasti naujas vietas ir patirti gamtą.
Viktorija Ivančenko
Gidė ir kelionių vadovė
„Esu baigusi kultūros istorijos studijas, kurios manyje sužadino smalsumą domėtis aplinka, kurioje gyvenu. Nuolat kylantys klausimai „o kodėl? o kaip? o kas? o kam?“ atlydėjo mane į gidavimo pasaulį. Didesnė nei penkerių metų gidavimo patirtis parodė, kad mažiausiai tinkantys žodžiai šiai profesijai apibūdinti yra „nuobodus darbas“. Besikeičiantys vaizdai, informacijos ieškojimas, pasakojimų kūrimas, maršrutų dėliojimas, kultūriniai skirtumai, organizaciniai aspektai- tai yra tie gido darbo iššūkiai, dėl kurių jaučiuosi kultūros dalimi.“
dr. Rimvydas Laužikas
Paveldo komunikacijos, gastronomijos istorijos ir gastronominių tapatumų tyrinėtojas
„Istorijoje mane visada domino ne tiek politika ar ekonomika, kiek paprasto, statistinio žmogaus kasdienybė. Tad dalis mano tyrimų Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultete yra susiję su praeities ir dabarties gastronomine kultūra, paveldo svarba šiuolaikiniams tapatumams. Gastronominė kultūra yra nematerialaus paveldo forma. Tad šis mano interesas siejasi ir su darbu UNESCO Tarpvyriausybinio nematerialaus kultūros paveldo apsaugos komiteto Vertinimo komisijoje. Gastronomijos istorija ir gastronominė kultūra yra ne tik mano akademinių interesų erdvė. Stengiuosi komunikuoti šią temą įvairioms auditorijoms. Vienas ir su bendraautoriais rašau knygas, administruoju gastronomijos istorijai skirtą tinklaraštį, vykdau gastronomines edukacijas ir mokymus. Praeities gastronominė kultūra populiarėja šiuolaikinėje visuomenėje. Tikiuosi, kad mano paskaita gidams, taip pat bus nedidelis indėlis, skatinant atrasti praeities skonius."
lekt. Edita Leonavičienė
Vilnius Tech universiteto lektorė, mentorė
„Mano laisvalaikis ir hobis yra kelionės bei kitų kultūrų pažinimas. Nemažai laiko praleidau Jungtinėse Amerikos valstijose, Airijoje, Anglijoje. Per daugiau nei 20 m. sukaupiau didelį žinių bagažą, kuriuo dabar dalinuosi su studentais. Esu Vilnius Tech universiteto Verslo vadybos magistrė, doktorantė, lektorė, ekspertė. Teko dėstyti Ispanijos, Lenkijos universitetuose. Dėstau anglų ir lietuvių kalbomis, užsienio ir Lietuvos studentams. Mokau turizmo industrijos, skleisdama žinias studentams ir būsimiems keliautojams. Savanoriaujiu „Open House Vilnius“ renginiuose.“
Aida Čepienė
Ilgametė gidė, kelionių vadovė, kelionių organizatorė ir mentorė
„Žymus posakis „paversk savo pomėgį darbu ir tau nebereikės dirbti“, tad prisistatau – aš – niekur nedirbanti. Ir ne laikinai, o jau daugiau kaip 10 metų. Na, o jei rimtai – dirbu tarptautinėje kelionių kompanijoje kelionių vadove, laisvai samdoma gide bei organizuoju savo autorines keliones. Mano mylimiausia veikla yra keliauti po Europą su grupėmis iš Lietuvos, JAV bei kitų pasaulio šalių, kur nuolat mokausi pati ir mokau kolegas. Teko dalintis savo patirtimi su kolegomis Skandinavijoje, Graikijoje, Kroatijoje – tai nuostabus kūrybinis procesas, pilnas atradimų ir netikėtumų, kurio metu dažnai pati esu nustebinta. Manau, kad puikus gidas yra tas, kuris įžvelgia stebuklą paprastuose dalykuose ir sugeba dalintis tuo su savo keliautojais kasdien. Tad, keliaukime kartu bei dalinkimės savo atradimais!“